Nectar Desk’ten Bulut telefon sistemi

Yabancı kuruluşların sahip oldukları bulut tabanlı telefon sistemleri olarak bilinen ticari oluşumlar, örneğin Nectar Desk çağrı merkezi, günümüzde çok heyecan verici oluşumlardır.

Bulut Hakkında

Bulut tabanlı işletme telefon sistemlerinin geçmişi onlarca yıl öncesine dayanmaktadır. Bu teknolojiyle dev şirketler birincil numaralara & farklı departmanlarda eklentilere sahip olmuşlardır. Firmalar, günümüzde VoIP tabanlı fonksiyonlara sahip telefonları bağlayan sunucular aracılığıyla bağımsız olarak çalışmaktadırlar.

Hostların çevrimiçi satınalmayı olağan kılan telefon sistem servislerinin oluşum masraflarını karşılamasından dolayı küçük işletmeler için geliştirilen bulut tabanlı telefon sistemleri şirketlerin genel masraflarının azalmasını sağlamıştır. Ayrıca küçük işletmeler için geliştirilen bulut telefon sistemini kuran çok sayıda tesis için destek sağlandı.

Bulut Telefon Sistemi Avantajları

Bulut telefon hizmetlerinin satın alınması harcamaları azaltır. Yeni bir sunucunun oluşturulması yerine Yahoo gibi elektronik mail sunucularının, yani eskiden kurulmuş sunucuların kullanımı, yapısal güncellemeler gibi masraflardan kurtarır. Tanınmış bulut-tabanlı çağrı merkezi telefon sistemlerinin tercih edilmesi akıllıca yapılmış bir seçim olabilir.

Özellikler & Asimilasyon

Bu bulut-tabanlı telefon hizmeti, kullanışlı yönetim portallarına erişimi mümkün kılar. Bulut işletme telefon sistemi, resmi ayarlar altında telefonların her yere erişim kazanmasını sağlayacak şebeke seçeneklerinin oluşumunu hedefler.

Uyarlanabilirlik & Uzaktan Çalışma

Bu özellik, çalışanların adaptasyonu ile sürdürülebilirliği ile ilgilidir. Siber dünyada mevcut olan bu yüksek teknoloji sayesinde çalışanlar farklı yerlerden telefonları ile bağlantı kurabilirler. Eğer host çözümleri mevcut olmasaydı, çalışanların masrafları artacak ve üreticilerğin borçları maksimum seviyeye çıkacaktı.

Bulut Tabanlı İşletme Telefon Sistemi Seçimi

Güvenilir olan uygun bir yüksek teknoloji fonksiyonu seçmek için seviyeleri, gereklilikleri ve ekonomik gücü dikkate alın.

Nectar Desk’in işletmenize nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin

 

Numaranın satın alınmasından sonra temsilcilerin kişiselleştirilmesine ve daha fazlasına hemen erişebilmeniz için dakikalar içerisinde kurulabilen kapsamlı bir çağrı merkezi yazılım çözümü sunuyoruz.

IVR, ACD ve daha fazlası

Çağrı Merkezi Yazılımından beklediğiniz tüm standard özellikleri sunuyoruz: IVR, Eklentiler, Arama Kayıtları, Yerel ve Ücretsiz Hat numaraları ve daha fazlası

Gelişmiş Temsilci Analizi

Temsilcilerinizin performanslarını her açısıyla bilmek çok değerlidir. Bundan dolayı, özelleştirilmiş raporlar ve uyarılar ile birlikte temsilcilerinize ait çağrı yanıtlama süresi ile temsilcinin uygunluğunu görebilir, konuşma kayıtları alabilir ve canlı olarak dinleme yapabilirsiniz.

7/24 Destek

Birinci sınıf destek almak için ekstra ödeme yapmanıza gerek yok. Bilgili destek ekibimiz, ihtiyaç duyduğunuz her an size yardımcı olmak için hazırdır.

Özellikler

Gerçek Zamanlı Gösterge Panelleri

Gelişmiş Analiz

ACD

Arama Kaydı

Sınırsız Sayıda Arama İşleme

Geri Aramalar

Sınırsız Sayıda Kuyruk

Mükemmel Destek

Nectar Desk – Bulut Çağrı Merkezi Yazılımı, tam anlamıyla olması gerektiği şekliyle hizmetinizde

 

Bizler, Nectar Desk’te her bir müşterimizin onlar için sunduğumuz çözümü denemeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple, müşterilerimizi, sunduğumuz çözümü satın almadan önce tüm ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmaları için tüm özelliklere erişebildikleri deneme sürümünü kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Tüm deneme sürümlerine ücretsiz olarak alıştırma desteği sunuyoruz. Bulut Çağrı Merkezi yazılımımız ile müşteri hizmetlerinizi nasıl daha iyi hale getireceğimizi göstermek için sizi NectarDesk’e bir şans vermeye davet ediyoruz.

Nectar Desk Fiyat Karşılaştırma Çizelgesi

 

İşletme büyüklüğüne ve tek bir operatöre ya da yüzlerce operatöre hizmet verilmesine bakılmaksızın sunduğumuz özelliklerin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Temel Ses

Gelişmiş Telefon Fonksiyonelliği
Destek Ekipleri ve Çağrı Merkezleri için

 

$29

Aylık, Temsilci başına

 

Sınırsız Sayıda Gelen Yerel Çağrı*

Gelişmiş Çağrı Merkezi Fonksiyonelliği

Entegrasyonlar

Tek Tuşla Arama

Gerçek Zamanlı Gösterge Panelleri

Otomatik Ekran Uyarısı

5/24 Telefon/Sohbet/E-posta Desteği

Planları Karşılaştır

Çoklu Kanal

Telefon + SMS + Sohbet + E-posta
Ekipler İçin Eksiksiz Yardım Masası

 

$49

Aylık, Temsilci başına

 

Temel Plandaki tüm özellikler

Canlı Sohbet

E-posta / Geri Dönüşümlü Yardım Masası

Sınırsız Temsilci

Limitsiz Kuyruk

 

…………………………………….

Planları Karşılaştır

Limitsiz

Power Dialer + Çoklu Kanal
Limitsiz Arama. Satış Ekipleri için İdeal

 

$99

Aylık, Temsilci başına

 

Çoklu Kanal’daki tüm özellikler

Power Dialer

Herkesi arayabilirsiniz

SLA

 

 

…………………………………….

Planları Karşılaştır

Gelişmiş deneme sürümünü 14 günlüğüne Ücretsiz sunuyoruz.
Test Aramaları için Kredi ve Telefon numarası dahil.
ÜCRETSİZ DENEMEYİ BAŞLAT

* Limitsiz Arama, Adil Kullanım Politikasına Bağlıdır